Otevřený dopis občanům Záchlumí

5. června 2008 v 21:32 |  Otevřené dopisy občanům
Vážení spoluobčané, vážení sousedé,
v nedávné době jsem se dozvěděl, že zastupitelé naší obce byli osloveni investorem se záměrem postavit na katastru Záchlumí dvě větrné elektrárny. Krátce nato jsem zjistil, že s obdobným záměrem byli osloveni i zastupitelé obce Rybná n/Z, pouze elektráren má být více (zřejmě 3 - 6 kusů). Proklamovanou výhodou větrných elektráren (dále VTE) je, že mohou za určitých podmínek přinášet do obecního rozpočtu finanční prostředky (jako kompenzaci od investora či provozovatele). K obsluze větrných elektráren vzniknou zřejmě i nová pracovní místa. Mohlo by se tedy zdát, že VTE jsou tedy pro naše obce velmi užitečnou věcí, že se budou točit a vydělávat nám peníze a nikomu nebudou škodit. Ale není tomu tak.
Nejprve malé zamyšlení, kolik nám VTE peněz vydělají. V Záchlumí investor slibuje kompenzaci (nebo jak tyto prostředky nazvat) asi 450 000,- Kč/rok (za dvě VTE). Je to hodně, nebo málo? I když by se mohlo zdát, že 450 000,- jsou "slušné peníze", po přepočtu zjistíme, že se jedná o částku 52 Kč na obyvatele za měsíc, a to už zase tak velká částka není. Za 20 let VTE přinesou jednotlivci sotva jednu měsíční mzdu.
VTE jenom peníze nevydělávají, ale také peníze ubírají. Jak je to možné? Nemovitosti, především obytné budovy, v krajině s VTE ztrácejí na své hodnotě. Jsou prodejné za méně peněz, než když VTE ještě nestály. Na své hodnotě ztrácejí dokonce již v době, kdy VTE ještě nestojí a kdy se o jejich výstavbě pouze uvažuje a jedná. Pokud by dům v hodnotě 2 000 000,- Kč ztratil v tomto období na své hodnotě pouhých 5 %, jde o okamžitou jednorázovou ztrátu pro majitele nemovitosti 100 000,- Kč! Pokud se VTE postaví, může pokles ceny činit 10 - 30 % (tedy 200 000,- Kč - 600 000,- Kč na jednu nemovitost).
Kompenzace obci je tedy několikanásobně nižší, než ztráta, kterou VTE mohou způsobit občanům!
Je ztráta na hodnotě majetku jedinou ztrátou, kterou VTE občanům přinesou? Bohužel není. VTE velmi ovlivní krajinný ráz a pravděpodobně jej i výrazně znehodnotí. VTE se stanou výraznou dominantou krajiny a jiné staleté dominanty (kostel a kaple v Rybné) se budou pod nimi nepřirozeně "krčit". VTE umístěné v nadmořské výšce 470 m.n.m. budou svojí výškou 150 m přesahovat dokonce Chlum (602 m.n.m.) a budou dosahovat do nadmořské výšky 620 m.n.m.! VTE ale neovlivní pouze krajinu v bezprostřední blízkosti našich obcí. Budou vidět ze širokého dalekého okolí. Ovlivní panorama za Žamberkem, ovlivní nádherné výhledy z Orlických hor. Místa, kam jsme rádi chodili, budou jiná, už asi ne tak krásná.
VTE navíc nejsou tichá zařízení. Nevydávají sice nějaký "kravál", ale jejich monotónní hučení, slyšitelné hlavně v noci, nám zřejmě příliš ke zdravému spánku nepřispěje. Nebudeme se těšit na vlahý vánek, ale spíše na bezvětří, kdy zlověstné hučení vrtulí VTE ustane.
VTE nám peníze nepřinesou ale spíše uberou, znehodnotí krajinu a hučí. Tak proč je vlastně chceme? Chce je především investor či budoucí provozovatel. On zde nebydlí a ke zdejší krajině a občanům nemá žádný vztah.
Dovedu si přestavit spoustu jiných způsobů, jak si měsíčně přivydělat 52 Kč. Způsobů, které daleko méně poškozují krajinný ráz a vůbec nejsou hlučné.
Věřím, že se nám podaří krajinu a obce, které budovali naši předci po staletí, uchránit před nevhodnými stavebními zásahy. Doufám, že okolí našich obcí bude i nadále krásné a nebudeme se muset za něj stydět.
3.6.2008
Ing. Dalibor Urban
Záchlumí 84
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama